Alopecia areata  

Obolenje koje je autoimunog porekla. Ono se manifestuje iznenadnom pojavom okruglih, pečatastih, regija bez kose. Pečati koji nastaju su glatki i oni ne sadrže prekinutu kosu. Lek za ovu bolest ne postoji ali postoje tretmani koji bolest mogu držati pod kontrolom. Nakon godinu dana, kod najvećeg broja dece, kosa izraste ponovo dok je neki ponovo gube. Kod 5% dece, bolest napreduje u stanje koje se naziva alopecia totalis, gubitak kose na čitavom skalpu. Kod neke dece ovo se razvija u stanje koje nazivamo alopecia universalis ili gubitak svih dlaka na telu. Tretman za mlađu decu se sastoji od kortikosteroidnih masti. Te masti se stavljaju na regije bez kose. Kod tinejdžera se mogu ubrizgavati steroidi u skalp. Kao dodatak terapiji koristi se Minoksidil i očekivani ponovni rast kose je oko 8-12 nedelja. Ova deca celog života imaju sklonosti da u nekim stresnim situacijama reaguju gubitkom kose u pečatima.

Tinea Capitis

Gljivična infekcija skalpa. Na skalpu se uočavaju keratoične naslage, bele boje, kao perut. Ove promene svrbe, dlaka na ovoj regiji je prekinuta i izgleda kao crna tačka. Dermoskopijom se potvrđuje klinička dijagnoza, a tretman obuhvata tablete ili masti.  Dete koje ima ovu gljivičnu infekciju ne sme sa drugom decom da deli jastuke, kape, šnale ili četke za kosu.

Trihotilomanija

Gubitak kose koji nastane ako dete povlači, uvrće ili čupa kosu. U pitanju je opsesivno-kompulsivno obolenje jer se postupak stalno ponavlja. Kosa deteta ima regije bez kose ili regije sa prekinutom kosom. Regije bez kose su obično na strani detetove dominantne ruke. Dete se oseća napeto uoči čupanja kose, tako da čupanje donosi olakšanje. Ovo počinje nekom stresnom situacijom u životu deteta, pa dete ne treba grditi, već uz pomoć psihologa strpljivo rešiti ovo ozbiljno stanje.

Nutritivna deficijencija

Nedostatak vitamina H (biotin, kompleks vitamina B), gvoždja i cinka. U nekim slučajevima, gubitak kose može biti simptom viška vitamin A. Dobro balansirana ishrana deteta vodi razvoju zdrave kose kod deteta.

Trakciona alopecia

Nošenje jako zategnutog repa, punđe, kike, riblje kosti dovodi do gubitka kose u prednjoj liniji, kosa se povlači nazad.

Telogeni efluvijum
Gubitak kose usled izrazitog stresa, kao što je hirurška intervencija, visoka temperatura, trauma ali i upotreba nekih lekova. U ovom slučaju folikuli dlake prestaju da rastu i ostaju dugo u mirnoj fazi rasta (telogena faza).  Posle 6 i 16 nedelja kosa jako opada i vodi ka kompletnoj ćelavosti. Konkretne terapije i konkretnog testa za ovu dijagnozu nema, kosa se uglavnom vrati nakon pola godine do godinu dana.

Endokrini uzroci opadanja kose
Kod neke dece usled smanjene funkcije štitne žlezde i nivoa njenih hormona, javlja se gubitak kose. Dijagnoza se uspostavlja analizom nivoa hormona štitne žlezde kao i ultrazvučnim pregledom.
Gubitak kose kod dece nije retka pojava i mnogo je razloga koji dovode do tog stanja. Ukoliko primetite da Vaše dete gubi kosu, odmah se obratite pedijatru, kako bi se odredio uzrok i propisala adekvatna terapija.